OYUNCULUK Kursu

OYUNCULUK KURSUMUZ

Oyuncu, dünyanın en zor elde edilen enstrumanıdır; çünkü düşünme, üretme ve yaratma melekesi olan dünyanın tek varlığıdır. Bu varlığı yaratıcı bir enstruman durumuna getirmek ise bilginin, sezginin, kavrayışın, sabrın yol gösterdiği, usta ellerin uzun ve yorucu çalışmalarını gerektirir. 

Yeteneği olan ve oyuncu denilen yaratıcı bir enstruman olmayı aklına koymuş bir kişi de, olağanüstü çaba gerektiren bu işin üstesinden gelebilmek için, bir an bile yılgınlık duymadan büyük bir özveri ile çalışmak, denemek, yaratmak zorundadır. 

Oyuncunun niteliği yalnızca yeteneği ile değil, entelektüel ve fiziksel çabası, çalışması ile ortaya çıkar.

• Oyuncunun sürekli başarılı olabilmesi için, bir müzik virtüözünün, sürekli ve uzun hazırlık çalışmalarında olduğu gibi kesintisiz temrin ve alıştırma yapması gereklidir.

• Eğitim görmüş bir profesyonel oyuncu da, sanatını ancak teknik-estetik ve entelektüel birikimle devam ettirebilir. Bunun için de, bir öğrenci gibi, her gün temrin yapmak zorundadır.

• Oyuncunun yaratıcı olabilmesi için, mesleğini sevmesi, bu mesleği geliştirmek için kendini yenilemek konusunda antenleri açık ve duyarlı olması, her rolü en iyi şekilde oynamak için istekli olması gerekir.

• Tiyatronun başarısı kolektif çalışmadadır. Oyuncu da, öteki öğeler gibi, büyük bir sanat yapıtının bir parçası ve ileticisidir. Kendini tiyatroya adamış iyi bir oyuncu, takım oyunculuğuna dikkat eden ve başkalarıyla birlikte var olabildiğinin bilincine varmış kişidir.

Stanislavski için, oyuncu olmanın temel ilkesi, "Kendini sanatta değil, sanatı kendinde sev!" dir. 

“Sıcak bir yürek serin bir aklın kordineli buluşmasıdır oyunculuk.”

Oyuncu, yazarın sözcüsü, seyircinin elçisi, tiyatronun özüdür.

Okulumuzda oyunculuk eğitimi 8 ay sürmektedir. Derslerin içeriği; Diksiyon- Doğaçlama ve Sahne tatbikatıdır. Bu eğitimin 6 ayını kapsamaktadır. Son 2 ayı ise prova döneminden oluşmaktadır. Derslere devamlılık gösteren ve eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz ile bir tiyatro eseri çıkarıp sahnemizde sergiledikten sonra bir üst kura geçmeye hak kazanırlar.

 


DETAYLI BİLGİ İÇİN, BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN... »